Analizy

Niemcy w NATO za współpracą z Rosją i rozbrojeniem nuklearnym

14 października w Brukseli odbył się szczyt ministrów obrony i spraw zagranicznych krajów członkowskich NATO. Na spotkaniu debatowano nad projektem nowej koncepcji strategicznej Sojuszu. Ma ona zostać przyjęta na szczycie NATO w Lizbonie 19–20 listopada. Do kwestii spornych należą m.in. plany utworzenia wspólnego systemu obrony przeciwrakietowej NATO i rozbrojenie nuklearne Sojuszu. RFN, sceptycznie nastawiona do utworzenia wspólnego systemu, zapowiada, że wyrazi zgodę pod warunkiem podjęcia rozmów i współpracy z Rosją na obszarze obrony przeciwrakietowej i wpisania do koncepcji zapisów o dążeniu do rozbrojenia nuklearnego w ramach NATO.
Stworzenie natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej, rozbrojenie nuklearne oraz reakcja Sojuszu na zagrożenie nowego typu (np. cyberataki) stanowią główne tematy sporne w negocjacjach nad nową koncepcją strategiczną NATO. Niemcom zależy na nierozszerzaniu interpretacji art. 5 Traktatu waszyngtońskiego o nowe zagrożenia, na zapisaniu jak najściślejszego strategicznego partnerstwa NATO z Rosją oraz na zawarciu w koncepcji zapisów o dążeniu do rozbrojenia nuklearnego Sojuszu, a w szczególności wycofania amerykańskiej broni jądrowej z Europy. Ostatni postulat jest szczególnie promowany przez obecnego szefa niemieckiego MSZ, Guido Westerwellego. RFN opowiada się również za polityką „otwartych drzwi”.
RFN była przeciwna planom utworzenia amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej we współpracy z krajami Europy Środkowej – ze względu na sprzeciw Rosji. Niemiecki MSZ (w przeciwieństwie do pozytywniej nastawionego resortu obrony) jest z tego samego powodu sceptyczny wobec planów budowy natowskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Ponieważ system jest popierany przez większość sojuszników, RFN w zamian za zgodę chce uzyskać przynajmniej częściowe wypełnienie swoich postulatów, argumentując, że przy funkcjonującej obronie przeciwrakietowej NATO nie potrzebuje broni nuklearnej. Ze względu na kontrowersje dotyczące relacji Rosja–NATO oraz znaczenia broni nuklearnej w polityce obronnej Sojuszu zaznaczenie niemieckich postulatów w nowej koncepcji strategicznej NATO będzie postrzegane w RFN jako duży sukces. <jus>