Analizy

Kłajpeda przyjmie wenezuelską ropę dla Białorusi

Litewsko-białoruska międzyrządowa grupa robocza wypracowała 7 października porozumienie o tranzycie wenezuelskiej ropy naftowej dla Białorusi przez państwowy litewski terminal naftowy Klaipedos nafta. Jest to pierwszy efekt współpracy w ramach bilateralnej grupy ds. gospodarczej współpracy w energetyce, powołanej w czerwcu przez premierów obu państw.
Dla Białorusi jest to już drugie porozumienie o odbiorze ropy z Wenezueli, po umowie z Ukrainą (przez port w Odessie i tranzyt do białoruskiej rafinerii w Mozyrzu). Kontrakt z Litwą, obejmuje przeładowanie 5 mln ton ropy przez terminal w Kłajpedzie w ciągu dwóch lat (po 2,5 mln) i tranzyt surowca koleją do drugiej rafinerii białoruskiej w Nowopołocku. Do końca października szczegółowe porozumienia podpisać mają obsługujące ten kontrakt spółki litewskie Klaipedos nafta i Koleje Litewskie oraz – najprawdopodobniej – reprezentująca stronę białoruską, zarejestrowana w Kłajpedzie spółka Transchema, należąca do białoruskich państwowych spółek petrochemicznych.
Porozumienie stanowi istotny krok na drodze do ściślejszego związania interesów gospodarczych Białorusi z portem i terminalem w Kłajpedzie. Dotąd litewski terminal obsługiwał głównie spedycję produkcji rafinerii w Możejkach, należącej do PKN Orlen. Władze litewskie mają wobec terminalu dalsze plany – poza pozyskiwaniem dla niego nowych importerów ropy, zamierzają z Kłajpedy uczynić centrum odbioru i regazyfikacji gazu skroplonego, pracujące zarówno na potrzeby Litwy, jak i Białorusi. <jhyn>