Analizy

Ukraina: Prywatyzacja giganta telekomunikacyjnego

27 września ukraiński rząd uruchomił procedurę prywatyzacji Ukrtelekomu, monopolisty na rynku usług telekomunikacyjnych. Ze względu na problemy budżetowe Ukrainy konkurs ma być rozstrzygnięty jeszcze w tym roku, co ograniczy możliwość uczestnictwa zachodnich inwestorów. Jako potencjalni nabywcy firmy wskazywani są inwestorzy rosyjscy oraz związany z obozem władzy, najbogatszy ukraiński oligarcha Rinat Achmetow.
Prywatyzacja 92,79% akcji przedsiębiorstwa będzie pierwszą dużą prywatyzacją przeprowadzoną przez nowe władze Ukrainy. Początkowo planowano, że sprzedaż Ukrtelekomu nastąpi w przyszłym roku, ale problemy z wykonaniem budżetu, a szczególnie brak dochodów z prywatyzacji skłoniły władze do przyspieszenia tej decyzji. Rozstrzygnięcie konkursu prywatyzacyjnego powinno nastąpić pod koniec roku.
Ukrtelekom jest monopolistą na rynku telefonii stacjonarnej (11 mln abonentów telefonicznych i 1 mln internetowych) oraz posiadaczem jedynej licencji na telefonię komórkową trzeciej generacji. Jego wartość szacuje się w przedziale 10–14 mld hrywien (ok. 1 mld euro). Pośpiech, który towarzyszy tej prywatyzacji, ogranicza możliwość udziału w konkursie części zagranicznych inwestorów. Prawdopodobnie o przejęcie Ukrtelekomu będą konkurowali inwestorzy rosyjscy i firmy powiązane z Rinatem Achmetowem. Nie można jednak wykluczać, że dla uniknięcia tej konfrontacji, która spowodowałaby ewidentny rozdźwięk polityczny, stworzą oni wspólne konsorcjum. <AnG>