Analizy

Ukraina nadrabia zaległości przed Euro’2012

Podczas posiedzenia Komitetu Wykonawczego UEFA 4 października ogłoszono oficjalny program rozgrywek Euro’2012, który ostatecznie potwierdza, że mistrzostwa odbędą się w czterech ukraińskich miastach (Kijowie, Charkowie, Doniecku i Lwowie). Decyzja pokazuje skuteczność i determinację nowych władz na Ukrainie w nadrobieniu opóźnień w przygotowaniach do mistrzostw oraz kładzie kres spekulacjom o możliwości odebrania praw do rozgrywek niektórym ukraińskim miastom.
Dzięki mianowaniu wicepremierem ds. organizacji Euro’2012 Borysa Kolesnikowa (blisko powiązanego z Rinatem Achmetowem, najbogatszym człowiekiem na Ukrainie) i jego osobistemu zaangażowaniu Ukraina w ciągu kilku miesięcy nadrobiła zaległości powstałe za czasu rządu Julii Tymoszenko, co zostało potwierdzone przez misje eksperckie UEFA. Zaktywizowano też współpracę między Polską i Ukrainą, a 30 września w Warszawie podczas wizyty premiera Mykoły Azarowa w Warszawie podpisano „mapę drogową” wspólnych przedsięwzięć przygotowawczych do Euro’2012. Przeprowadzenie mistrzostw nie byłoby możliwe bez osobistego zaangażowania oligarchów należących do Partii Regionów, którzy mają kluby piłkarskie – Achmetow wybudował stadion w Doniecku, a Ołeksandr Jarosławski sfinansował modernizację lotniska oraz budowę stadionu w Charkowie.
Przygotowania do mistrzostw są jednym z priorytetów nowych władz. Kijów chce wykorzystać Euro’2012 dla zwiększenia inwestycji w infrastrukturę oraz poprawy wizerunku Ukrainy na świecie. Przygotowania pokazują także sprawność i efektywność tworzonego systemu władzy polegającego na współdziałaniu silnej władzy centralnej i oligarchów. <smat>