Analizy

Rosja znów rozmawia z USA o członkostwie WTO

1 października Rosja i USA poinformowały o postępach w dwustronnych negocjacjach dotyczących rosyjskiego członkostwa w Światowej Organizacji Handlu (WTO). Rosja złożyła wniosek akcesyjny do tej struktury w 1993 roku. Nie ma jednak pewności, czy obecnie Moskwa rzeczywiście dąży do jak najszybszej finalizacji procesu akcesyjnego.
Strony nie poinformowały o szczegółach wypracowanych ustaleń. Większość warunków dotyczących rosyjsko-amerykańskiego handlu uzgodniono już w listopadzie 2006 roku, podpisując protokół o wzajemnym dostępie do rynków. Najbardziej sporne kwestie (ochrona własności intelektualnej czy procedury weterynaryjne) pozostawiono do dalszych negocjacji. Można wnioskować, że obecne rozmowy dotyczyły właśnie tych kwestii.
Uzgodnienia osiągnięte w rozmowach z USA nie kończą rosyjskiego procesu akcesyjnego do WTO. Nadal toczą się negocjacje wielostronne i opracowywana jest ostateczna wersja raportu Grupy Roboczej (ponad 60 państw WTO najbardziej zainteresowanych handlem z Rosją). Wiele uzgodnionych już punktów tego dokumentu wymaga renegocjacji z uwagi na utworzenie przez Rosję unii celnej z Białorusią i Kazachstanem.
Wprowadzenie Rosji do WTO jest jednym z deklarowanych priorytetów polityki prezydenta Dmitrija Miedwiediewa. W Rosji istnieje jednak silne lobby gospodarczo-polityczne przeciwne członkostwu w WTO i zainteresowane utrzymaniem polityki protekcjonistycznej (należą do niego m.in. reprezentanci przemysłu samochodowego Oleg Deripaska czy Siergiej Czemiezow), którego pozycja wzrosła w ostatnich latach w związku z kryzysem ekonomicznym. W konsekwencji podejmowane działania rządu Rosji (np. utworzenie unii celnej, podwyższanie uzgodnionych już stawek celnych) były sprzeczne z zapowiedziami prezydenta i opóźniały rosyjską akcesję. <iwo>