Analizy

Lufthansa zainteresowania nabyciem udziałów w PLL LOT

30 września w niemieckiej prasie ukazał się wywiad z zastępcą prezesa zarządu Lufthansy – Christophem Franzem, który zapowiedział, że jednym z przyszłorocznych celów firmy będzie nabycie przez Lufthansę udziałów w Polskich Liniach Lotniczych LOT podczas ich planowanej prywatyzacji. Niemieckie przedsiębiorstwo, które po trudnym 2009 roku powoli poprawia wyniki finansowe, zamierza w ten sposób wzmocnić swoją pozycję w Europie.
Lufthansa jest największym przedsiębiorstwem lotniczym w Europie. Niemiecki koncern zatrudnia ok. 117 tys. osób, w ubiegłym roku przewiózł 76,5 mln pasażerów. Globalny kryzys finansowy silnie dotknął spółkę w 2009 roku, gdy odnotowała ona stratę finansową w wysokości 112 mln euro, a jej obroty spadły o 22,3%. Pomimo słabego początku roku z powodu strajku pilotów Lufthansy, a także zakazu lotów pasażerskich ze względu na wybuch wulkanu na Islandii, przedsiębiorstwo w drugim kwartale zanotowało zysk operacyjny w wysokości 159 mln euro.
Christoph Franz, który od 1 stycznia 2011 roku będzie prezesem Lufthansy, uważa, że przejęcie udziałów w PLL LOT powinno być jednym z priorytetów niemieckiej spółki. Spółka w przejęciu udziałów w PLL LOT oraz nawiązaniu współpracy z liniami zachodnioafrykańskimi widzi szansę na utrzymanie silnej pozycji w przewozach światowych.
W pierwszej połowie tego roku doszło do kilku przejęć oraz zapowiedzi fuzji w branży lotniczej, które wzmocniły największych konkurentów Lufthansy. <pop>