Analizy

Rumunia: Prezydent wymusił dymisję ministra administracji i spraw wewnętrznych

27 września rumuński minister administracji i spraw wewnętrznych Vasile Blaga podał się do dymisji, której bezpośrednią przyczyną była kilkutysięczna, nielegalna manifestacja policjantów, protestujących przeciwko 25-procentowej obniżce wynagrodzeń. Dymisja wpływowego ministra wpisuje się w proces poszerzania zakresu prezydenckiej kontroli nad centroprawicowym gabinetem Emila Boca. Osłabiony rząd może jednak nie przetrwać głosowania nad wotum zaufania, spodziewanego w najbliższych tygodniach.
Dymisję Blagi wymusił prezydent Traian Basescu, który demonstracyjnie zrezygnował z ochrony policyjnej, protestując przeciwko łamaniu prawa przez policjantów (funkcjonariusze nie mogą strajkować i protestować). Nieoficjalnym powodem dymisji był również narastający konflikt między prezydentem a frakcją tzw. konserwatystów (do której należy Blaga) w Partii Demokratyczno-Liberalnej (PDL), głównej partii koalicji rządowej. 
Dymisja Blagi to siódma zmiana w centroprawicowym rządzie na przestrzeni ostatniego miesiąca. Koalicja ma niewielką większość w parlamencie, lecz narastające protesty społeczne oraz perspektywa rozłamu w PDL mogą doprowadzić do jej utraty. Wiele będzie zależeć od determinacji opozycji – przede wszystkim postkomunistycznej Partii Socjaldemokratycznej – która głośno domagając się dymisji rządu, dotychczas zwlekała ze złożeniem wniosku o wotum nieufności. <dab>