Analizy

Rumunia i Bułgaria zacieśniają współpracę na drodze do Schengen

Prezydenci Rumunii i Bułgarii – Traian Basescu oraz Georgi Pyrwanow – spotkali się 23 września w Sofii. Obydwa państwa zacieśniając współpracę demonstrują determinację w dążeniu do strefy Schengen.
W programie wizyty prezydenta Rumunii w Bułgarii – pierwszej od 2003 roku – znalazła się dyskusja nad zacieśnieniem współpracy w zakresie energetyki oraz przygotowywanej przez Komisję Europejską Strategii UE dla Regionu Dunaju. Podczas wizyty podpisano kilkanaście porozumień o współpracy między ministerstwami gospodarki i spraw wewnętrznych oraz deklarację o wspólnej budowie dwóch kolejnych mostów na Dunaju (na prawie 500- kilometrowym odcinku granicznym funkcjonuje zaledwie jeden most).
Rozmowy prezydentów zdominowała sprawa wejścia Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen. Dotychczas przygotowania tych państw były oceniane pozytywnie, jednak w sierpniu Francja zasygnalizowała, że zablokuje rozszerzenie strefy w związku z problemami mniejszości romskiej oraz brakiem zadowalających wyników walki z korupcją i usprawniania wymiaru sprawiedliwości w obu krajach. Prezydenci Bułgarii i Rumunii uznali łączenie tych spraw za nieuprawnione. Stanowisko prezydentów świadczy o tym, że państwa są poważnie zaniepokojone możliwością opóźnienia rozszerzenia obszaru Schengen. <dab>