Analizy

Niemieccy szkoleniowcy zamiast samolotów Tornado

22 września minister obrony RFN, Karl-Theodor zu Guttenberg podjął decyzję o wycofaniu z misji ISAF sześciu samolotów bojowych Tornado Recce, pełniących zadania zwiadowcze nad terytorium Afganistanu. Rezygnacja RFN z udziału samolotów wykonujących kontrowersyjne zadania i generujących spore koszty umożliwi zwiększenie liczby niemieckich szkoleniowców w Afganistanie.
Z prośbą do niemieckiego ministerstwa obrony o wycofanie samolotów Tornado zwrócił się amerykański dowódca sił ISAF gen. David Petraeus. Zasugerował też zastąpienie Tornado Recce dodatkowymi niemieckimi szkoleniowcami dla afgańskiego wojska i policji. W ramach obecnej strategii NATO w Afganistanie większą wartość dla misji ISAF przedstawia zwiększenie przez państwa sojusznicze zaangażowania bojowego lub szkoleniowego. Obecnie zadania rozpoznawcze mogą być wykonywane przez tańsze w użytkowaniu bezzałogowe samoloty zwiadowcze. Ponieważ RFN nie zdecyduje się na zmianę pełnionych przez samoloty Tornado zadań z rozpoznawczych na bojowe (wsparcie powietrzne dla operacji lądowych), Bundeswehra zwiększy liczbę szkoleniowców dla afgańskiej policji i wojska.
Wycofanie samolotów Tornado z Afganistanu może ponadto częściowo zmniejszyć niemiecką krytykę udziału Bundeswehry w misji ISAF. Obecność Tornado w Afganistanie była w Niemczech krytykowana ze względu na wykorzystywanie zbieranych przez te samoloty informacji do przeprowadzania przez wojska ISAF naprowadzających ataków na talibów. <jus>