Analizy

Dotacje dla kopalni – niemieckie rozwiązanie?

24 września Bundesrat, reprezentujący kraje związkowe, zaapelował do niemieckiego rządu o wynegocjowanie zmiany proponowanego przez Komisję Europejską rozporządzenia o dotacjach dla górnictwa węgla kamiennego i brunatnego. Landy postulują, aby dotacje były możliwe do 2018 roku wbrew propozycji KE zakładającej wygaśnięcie dotacji do roku 2014. Rozwiązaniem kompromisowym może okazać się zgoda KE na pomoc dla zwalnianych górników bez wydłużenia okresu subwencjonowania kopalni do 2018 roku.
Bundesrat, pod wpływem landów mających kopalnie węgla kamiennego zaapelował, aby Berlin wynegocjował z KE zmianę proponowanego przez nią rozporządzenia i utrzymanie w mocy przepisów niemieckiej ustawy z 2007 roku, zgodnie z którą pomoc dla kopalni będzie realizowana do czasu ich zamknięcia w 2018 roku. Niemcy należą do krajów UE, które najhojniej dotują kopalnie.
Apel Bundesratu może być w dużej mierze zrealizowany, ponieważ zgodnie z ostatnią wypowiedzią komisarza ds. energii Günthera Oettingera projekt KE zezwala na wspieranie górników (szkolenia, wcześniejsze emerytury itp.) nawet po zamknięciu kopalni i to do 2026 roku. Oświadczenie niemieckiego komisarza otwiera przed Berlinem możliwość dalszej pomocy dla górników zgodnie z niemieckim planem, choć nadal oznaczałoby to wcześniejsze zamknięcie kopalni (do 2014). Poparcie przez Niemcy tego rozwiązania oznaczałoby, że nie będzie szans na zmiany w rozporządzeniu KE, jakich oczekują inni producenci węgla – Hiszpania, Polska i Rumunia, tj. dalszego subwencjonowania działalności kopalni. <ŁAN>