Analizy

Powstaje ruch poparcia dla prezydenta Miedwiediewa

15 września deputowany do Dumy z ramienia Sprawiedliwej Rosji Giennadij Gudkow zapowiedział powstanie ruchu obywatelskiego „Naprzód, Rosjo!”, który opowiada się za przyspieszeniem modernizacji Rosji. Ruch, którego nazwa nawiązuje do manifestu modernizacyjnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa, może być wykorzystany w ewentualnej kampanii Miedwiediewa, jeżeli zapadnie decyzja o jego udziale w wyborach prezydenckich (marzec 2012).
Gudkow deklaruje, iż ruch będzie promować postulaty modernizacyjne, zawarte w głośnym manifeście Dmitrija Miedwiediewa zatytułowanym „Naprzód, Rosjo!” i opublikowanym rok temu na portalu Gazeta.ru. Jak podają media, poza Sprawiedliwą Rosją ruch mają współtworzyć m.in. komuniści, Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji Władimira Żyrinowskiego, a także demokratyczne Jabłoko. Konferencja założycielska ruchu ma odbyć się 25 września, wówczas będzie znany oficjalny skład uczestników.
Inicjatorem ruchu jest Giennadij Gudkow, były pułkownik KGB i doświadczony polityk, w przeszłości członek „partii władzy” Jednej Rosji, a od 2007 – partii Sprawiedliwa Rosja, powołanej przez Kreml w ramach procesu „pluralizacji” sceny partyjnej. Tworzony przez niego proprezydencki ruch może być zaangażowany w kampanii Miedwiediewa, gdyby zapadła decyzja o jego kandydowaniu w wyborach prezydenckich. W ruchu nie uczestniczy partia Jedna Rosja, na czele której stoi premier Władimir Putin. Wydaje się jednak, iż jest to obliczone na stworzenie pozorów konkurencji programowej Miedwiediewa i Putina, i nie oznacza nieuchronności konfliktu między obu politykami. <JR>