Analizy

Niemcy: premie dla pracowników upaństwowionego banku wywołały skandal

18 września niemiecka prasa doniosła, że 1400 pracowników banku Hypo Real Estate (HRE) otrzymało premie za ubiegły rok o łącznej wartości 25 mln euro. W 2009 roku państwo było zmuszone przejąć udziały w HRE, będącym jednym z największych w RFN banków oferujących kredyty hipoteczne, w celu uchronienia go przed bankructwem. Informacja o wypłaceniu premii wywołała oburzenie polityków i mediów oraz pytania o jakość kontroli rządu federalnego nad restrukturyzacją tego przedsiębiorstwa.
Informacja o wypłaceniu premii pojawiła się w mediach w niewygodnym dla rządu momencie, ponieważ w ubiegłym tygodniu rząd federalny zwiększył zakres gwarancji kredytowych dla tej instytucji z 102 do 142 mld euro, co stanowi ok. 74% wszystkich państwowych gwarancji kredytowych w ramach Specjalnego Funduszu Stabilizacji Sektora Finansowego (SoFFin). HRE w zeszłym roku zanotował 2,24 mld euro straty.
Informacja o premiach wywołała oburzenie posłów zarówno koalicji, jak i opozycji. Fala krytyki pod adresem Ministerstwa Finansów, które nadzoruje prace SoFFin, przetoczyła się również przez media. Rzecznik ministerstwa bronił decyzji o przyznaniu premii, twierdząc, że HRE musiało je wypłacić, aby zapobiec odejściu najlepszych specjalistów w trudnym dla przedsiębiorstwa momencie. Ujawniona informacja obniża w oczach opinii publicznej wiarygodność resortu w jego staraniach o restrukturyzację HRE. <pop>