Analizy

Rosja: Zmiana szefa koncernu Rosnieft’

4 września zdymisjonowany został Siergiej Bogdanczikow, długoletni szef Rosniefti, największej rosyjskiej kompanii naftowej. Jego dymisja jest najwyraźniej efektem zabiegów wpływowego wicepremiera Igora Sieczina, nadzorującego rosyjski sektor energetyczny. Odejście Bogdanczikowa i wybór na jego następcę dotychczasowego wiceszefa koncernu, Eduarda Chudajnatowa, oznacza, że działalność Rosniefti oraz kierunki jej strategicznego rozwoju są obecnie w pełni kontrolowane przez Sieczina.
Siergiej Bogdanczikow był szefem Rosniefti od 1998 roku. Za jego kadencji firma, dzięki przejęciu aktywów doprowadzonego do bankructwa Jukosu, zwiększyła wydobycie z 8 mln do 109 mln ton ropy rocznie, stając się największym koncernem naftowym w Rosji. Bogdanczikow doprowadził do wejścia Rosniefti na giełdę (państwo wciąż kontroluje 75% udziałów). Powody jego dymisji nie są w pełni jasne. W rosyjskiej prasie kilkukrotnie od 2007 roku pojawiały się informacje o możliwym odejściu Bogdanczikowa z powodu konfliktu z wicepremierem Igorem Sieczinem, który jednocześnie jest szefem rady nadzorczej koncernu. Dotychczas jednak zdymisjonowaniu Bogdanczikowa miał być przeciwny premier Władimir Putin. Nowy prezes, Eduard Chudajnatow, pracuje w Rosniefti od 2008 roku, wcześniej był m.in. szefem Siewiernieftiegazpromu, jednej ze spółek zależnych Gazpromu, cieszy się opinią dobrego menedżera.
Wydaje się, że zmiana szefa Rosniefti nie będzie miała większego wpływu na jej dotychczasową działalność. Koncern w dalszym ciągu będzie jednym z głównym instrumentów kontroli Kremla nad sektorem naftowym. <WojK>