Analizy

Kirgistan: Moskwa stawia na Ałmazbeka Atambajewa?

2 września premier Rosji Władimir Putin podczas spotkania z przebywającym w Moskwie liderem Socjaldemokratycznej Partii Kirgistanu Ałmazbekiem Atambajewem poinformował, że rosyjski rząd udzieli temu krajowi pomocy w wysokości 10 mln USD. Przyjęcie na tak wysokim szczeblu polityka, który nie sprawuje obecnie żadnej funkcji państwowej i ogłoszenie w jego obecności decyzji o pomocy dla Kirgistanu ma dla Atambajewa – w przeddzień wyborów parlamentarnych – duże znaczenie polityczne. Może też być sygnałem, że Moskwa chętnie widziałaby Atambajewa jako przyszłego lidera politycznego w Kirgistanie.
Po obaleniu 7 kwietnia 2010 roku prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, Ałmazbek Atambajew (który wcześniej był m.in. premierem, a następnie przystąpił do opozycji) został wicepremierem w rządzie tymczasowym Rozy Otunbajewej. Był pierwszym członkiem nowej ekipy, który odwiedził Moskwę (już 8 kwietnia). W czerwcu ustąpił z rządu w związku z zamiarem startu w wyborach parlamentarnych, zaplanowanych na 10 października.
Ałmazbek Atambajew został przyjęty przez Władimira Putina jak szef rządu. Według komunikatów, dyskutowano m.in. o długofalowych projektach rosyjsko-kirgiskich i dalszej rosyjskiej pomocy dla Biszkeku.
Kirgiscy politycy zabiegają o poparcie Moskwy, gdyż podczas wyborów może ono stanowić poważny atut. Również 2 września przebywał w Moskwie inny były wicepremier rządu tymczasowego, lider partii Akszumkar Temir Sarijew, został on jednak przyjęty na niższym szczeblu (przez szefa prezydenckiej administracji Siergieja Naryszkina). <GÓR>