Analizy

Afera korupcyjna w czeskim Ministerstwie Obrony

31 sierpnia minister obrony Alexandr Vondra zdymisjonował wiceministra Jaroslava Koprzivę zamieszanego w aferę korupcyjną przy zakupie moździerzy od fińskiej firmy zbrojeniowej Patria. Czeski dziennik Mlada fronta Dnes, który od lutego prowadził śledztwo dziennikarskie ujawnił, że wiceminister oczekiwał od Patrii prowizji za zorganizowanie zakupu bez przetargu.
W celu uniknięcia wymaganej przez UE procedury przetargowej wiceminister Koprziva zamierzał zorganizować zakup jako „wspólny projekt” wraz ze słowackim Ministerstwem Obrony. Z szacowanego na 120 mln euro zakupu, wiceminister i współpracujący z nim lobbysta miał otrzymać kilkuprocentową prowizję. Z nagranych przez dziennikarzy rozmów wynika, że taki schemat korupcyjny był już stosowany przy wcześniejszych zakupach dla czeskiej armii.
Natychmiastowe odwołanie Jaroslava Koprzivy, który był wiceministrem od roku 2003, ma pokazać, że obecny minister obrony podjął zdecydowaną walkę z korupcją w resorcie. Minister Vondra odwołał także dyrektora departamentu mienia wojskowego i dyrektora ds. bezpieczeństwa, zapowiedział audyt dotychczasowych zakupów i wprowadzenie przejrzystych reguł przetargów. Problemy ze śledztwem w sprawie zakupu samolotów Gripen i transporterów opancerzonych Pandur wskazują jednak, że wyjaśnianie dawnych afer nie będzie łatwe. Afery korupcyjne regularnie towarzyszyły zakupom uzbrojenia w Czechach od lat 90. <grosz>