Analizy

Rosja zwiększa wydatki na przezbrojenie armii

Rosyjski rząd deklaruje przyjęcie jesienią państwowego programu uzbrojenia na lata 2011–2020. Według zapowiedzi rosyjskiego rządu, program przewiduje półtorakrotne zwiększenie wydatków na wyposażenie sił zbrojnych w nowy sprzęt. Informację tę przekazał mediom 19 lipca wiceminister obrony Władimir Popowkin. Oznacza to, że pomimo utrzymującego się deficytu budżetowego Rosja jest zdeterminowana do rozwijania potencjału militarnego i modernizacji uzbrojenia.
Wydatki na opracowywany przez rząd państwowy program przezbrojenia na lata 2011–2020 zostaną zwiększone 1,5 raza i wyniosą w ciągu pierwszych trzech lat ok. 67 mld USD. Ministerstwo Obrony zamierza w ciągu najbliższej dekady forsować program modernizacji armii i wymianę przestarzałego sprzętu. Popowkin wymienił priorytetowe cele, na które zostaną przeznaczone środki z państwowego programu uzbrojenia: strategiczne siły jądrowe, system ostrzegania przed atakiem rakietowym, obrona powietrzna i kosmiczna, wywiad kosmiczny, zautomatyzowane systemy dowodzenia wojskami oraz lotnictwo wojskowo-transportowe.
Wzrost wydatków na armię uzyskał już aprobatę resortu finansów. 29 lipca wicepremier, minister finansów Aleksiej Kudrin uznał ten rozdział budżetu za priorytetowy i zapowiedział, iż zgodnie z założeniami rządowego projektu budżetu na trzy kolejne lata wydatki na obronę narodową będą wzrastać i osiągną w 2013 roku kwotę 67 mld USD. <mz>