Analizy

Niemcy nie zapłacą za zbrodnie wojenne we Włoszech

Wyrok włoskiego Sądu Kasacyjnego skazujący RFN na wypłacenie odszkodowań za zbrodnie popełnione we Włoszech podczas II wojny światowej jest niezgodny z prawem międzynarodowym. Taką decyzję ogłosił 20 lipca Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze. Niemcy nie muszą się zatem obawiać kolejnych oskarżeń ze strony obywateli innych państw za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej.
Zdaniem MTS domaganie się odszkodowań od państwa niemieckiego jest nielegalne, ponieważ narusza jego immunitet. Poza tym, w tym konkretnym przypadku, łamie niemiecko-włoskie powojenne traktaty, które zwalniają RFN od odpowiedzialności materialnej za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej. Włoski Trybunał Kasacyjny, który w 2008 roku w bezprecedensowym wyroku skazał państwo niemieckie i przyznał odszkodowania 9 krewnym ofiar mordu z 1944 roku w toskańskich miejscowościach Civitella, Cornia i San Pancrazio, argumentował, że immunitet nie może być stosowany w przypadku zbrodni wojennych. Rzym ma czas do stycznia 2011 roku, by odwołać się od decyzji ONZ-owskiego trybunału.
Wyrok sądu w Hadze jest dla RFN poważnym sukcesem, ponieważ oddala groźbę składania podobnych pozwów przez krewnych ofiar z innych państw, gdzie Niemcy dokonywali zbrodni. Berlin obawiał się, że w związku z wyrokiem sprzed dwóch lat do włoskich sądów wpłyną miliony pozwów m.in. ze strony Polaków i Rosjan. <ciechan>