Analizy

Anomalna pogoda uderza w Rosję

Anomalne upały trwające w Rosji od połowy czerwca są przyczyną ogromnych strat w ludziach i ich dobytku. W wyniku pożarów w centralnej Rosji życie straciło ponad 40 osób, spłonęło wiele wiosek i miasteczek, a także hektary lasów, w wielu zakładach ograniczono produkcję. Susza negatywnie odbija się ponadto na rolnictwie. Anomalna sytuacja pogodowa utrudnia wychodzenie rosyjskiej gospodarki z kryzysu gospodarczego z 2008 roku.
Nie ma jeszcze całościowych szacunków strat wywołanych upałami, wstępne informacje mówią m.in. o zniszczeniu ok. 20% upraw zbóż. Dotychczas rząd wydzielił ponad 150 mln USD na pomoc poszkodowanym. Prezydent Dmitrij Miedwiediew wprowadził ponadto stan wyjątkowy w siedmiu regionach centralnej Rosji i skierował wojsko do walki z żywiołem. Rząd objął kontrolą ceny na podstawowe towary spożywcze w całym kraju. 
Prognozy pogody przewidują utrzymywanie się trudnej sytuacji w kolejnych dniach, w konsekwencji straty spowodowane rekordowymi upałami będą rosły. Anomalne temperatury niewątpliwie będą miały negatywny wpływ na rosyjską gospodarkę, która, i bez nich, ma problemy z przezwyciężeniem skutków kryzysu gospodarczego; ponadto dodatkowo obciążają finanse publiczne (deficyt budżetowy zaplanowany na ten rok to ok. 5,4% PKB). <iwo>