Analizy

Niemcy zadowoleni z wygranej Komorowskiego

Po zwycięstwie Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich do Polski zaczęły napływać gratulacje polityków niemieckich, a w prasie pojawiły się liczne prognozy poświęcone nadchodzącej prezydenturze. Zarówno komentarze polityków, jak i dziennikarzy były niemal bez wyjątku optymistyczne. Dla niektórych mediów niemieckich przegrana Jarosława Kaczyńskiego to powód do „odetchnięcia z ulgą”.
W prognozach dotyczących polskiej polityki wewnętrznej wybór Komorowskiego dla niemieckich dziennikarzy oznacza koniec sporów na linii prezydent–premier. Niemal wszystkie komentarze na ten temat zawierają zapowiedź początku ery reform w Polsce (bez precyzowania, jakie to mają być reformy).
Drugim wątkiem pojawiającym się w powyborczych reakcjach jest polityka zagraniczna RP. Prognozy na ten temat są utrzymane w równie entuzjastycznym tonie. Według ministra spraw zagranicznych RFN Guido Westerwellego wygrana Komorowskiego to silny proeuropejski sygnał ze strony obywateli. Z kolei Cornelia Pieper, pełnomocnik rządu ds. stosunków z Polską uważa, że zwycięstwo kandydata Platformy Obywatelskiej pozwoli na dalszą poprawę relacji dwustronnych, które – jak podkreśliła – są najlepsze od wielu lat. Komentatorzy spodziewają się, że Bronisław Komorowski w polityce zagranicznej będzie reprezentował taką samą postawę jak premier Donald Tusk. Z ich punktu widzenia szczególnie ważny będzie koncyliacyjny ton wobec Rosji i Niemiec nastawiony na pragmatyczną współpracę, dialog i niestawianie spraw trudnych na ostrzu noża. <ciechan>