Analizy

Złota statua Turkmenbaszy usuwana z centrum Aszchabadu

17 czerwca turkmeńskie media poinformowały o rozpoczęciu procesu usuwania Arki Neutralności, zwieńczonej złotą statuą pierwszego prezydenta Turkmenistanu Saparmurada Nijazowa (znanego jako Turkmenbaszy) z centrum Aszchabadu. Usunięcie obiektu jest kolejnym krokiem na drodze do zastępowania kultu pierwszego prezydenta kultem nowego przywódcy – Gurbanguły Berdymuhammedowa, który objął władzę w grudniu 2006 roku.
Arka Neutralności wraz z posągiem Turkmenbaszy (o łącznej wysokości 75 m) została zbudowana w 1998 roku jako symbol neutralnego statusu Turkmenistanu. W praktyce stała się ilustracją i symbolem ekstrawagancji Nijazowa oraz stworzonego przez niego systemu. Umieszczona na arce statua Turkmenbaszy obracała się tak, aby posąg zawsze był zwrócony frontem w stronę słońca. Władze planują przeniesienie Arki Neutralności do tworzonego na obrzeżach miasta parku, jednak nie jest oczywiste, czy znajdzie się na niej posąg Nijazowa.
Po objęciu władzy przez Berdymuhammedowa mimo nieznacznych oznak liberalizacji systemu rozpoczął się proces kształtowania kultu nowego prezydenta i jednocześnie pomniejszania roli pierwszego przywódcy kraju – elementem tego było m.in. usunięcie z hymnu odwołania do Nijazowa. Decyzja o przeniesieniu Arki Neutralności z centrum miasta świadczy o sile Berdymuhammedowa na arenie wewnętrznej i jest symbolicznym zakończeniem kultu Turkmenbaszy. <ola>