Analizy

Wizyta prezydenta Ukrainy w Turcji

7–8 czerwca prezydent Wiktor Janukowycz złożył roboczą wizytę w Turcji. Ukraiński prezydent spotkał się z premierem Recepem Erdoganem oraz prezydentem Abdullahem Gulem. Wizyta była próbą odnowienia kontaktów i miała charakter zapoznawczy. Świadczy zarazem o dużej wadze, jaką Ukraina przywiązuje do stosunków z Turcją, a także o wyraźnej aktywizacji polityki zagranicznej Ukrainy po zmianie ekipy rządzącej.
Była to pierwsza wizyta ukraińskiego prezydenta w Turcji od 2004 roku, choć wcześniej do spotkań na wysokim szczeblu dochodziło co roku. Tematem rozmów było zwiększenie wymiany handlowej (Turcja jest jednym z ważniejszych partnerów handlowych Ukrainy) oraz możliwość współpracy w dziedzinie energetyki (m.in. w wydobyciu ropy i gazu na szelfie Morza Czarnego). Po spotkaniu Erdogana z Janukowyczem zapowiedziano wizytę tureckiego premiera na Ukrainie oraz utworzenie turecko-ukraińskiej rady strategicznej pod przewodnictwem ukraińskiego prezydenta i tureckiego premiera.
Konsolidacja władzy wykonawczej i osiągnięcie stabilności wewnętrznej otwierają Ukrainie drogę do pogłębienia relacji w polityce zagranicznej z państwami, które zostały zaniedbane po pomarańczowej rewolucji. Wizyta w Turcji może świadczyć o ambicjach Kijowa do odgrywania większej roli w regionie czarnomorskim. <smat>