Analizy

Rumunia: nowelizacja ustawy lustracyjnej niezgodna z konstytucją

Rumuński Trybunał Konstytucyjny uznał znowelizowaną w maju br. ustawę lustracyjną za niezgodną z konstytucją. Przyjęte przed miesiącem zmiany miały dekomunizacyjny charakter i zakazywały pełnienia istotnych funkcji publicznych m.in. przez przedstawicieli władz komunistycznych oraz funkcjonariuszy Securitate. Ustawa jest niekorzystna dla partii socjaldemokratycznej, gdyż blokowałaby start jej przedstawicieli w wyborach parlamentarnych w 2012 roku.
Przyjęta 19 maja nowelizacja ustawy lustracyjnej wprowadziła 5-letni zakaz sprawowania funkcji publicznych dla osób, które w latach 1945–1989 zajmowały wysokie stanowiska państwowe bądź współpracowały z tajną policją. Przeciwko jej przyjęciu wypowiedzieli się posłowie socjaldemokracji (PSD), którzy zaskarżyli nowelizację w Trybunale Konstytucyjnym, wskazując na jej niezgodność z regulacjami międzynarodowymi i łamanie praw człowieka. 7 czerwca Trybunał przychylił się do wniosku opozycji i uznał poszerzoną ustawę lustracyjną za niekonstytucyjną. Nie podano jednak oficjalnego uzasadnienia werdyktu.
Nowa ustawa lustracyjna spotkała się z największą krytyką ze strony PSD, gdyż w praktyce uderza głównie w jej przedstawicieli. Wejście w życie ustawy uniemożliwiłoby bowiem kandydowanie części jej polityków w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych. Proprezydencka Partia Demokratyczno-Liberalna, która była inicjatorem nowelizacji, zapowiada dalsze prace nad ustawą. <boc>