Analizy

W Czechach powstaje prawicowa koalicja

4 czerwca prezydent Vaclav Klaus powierzył liderowi prawicowej Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS) Petrowi Neczasowi misję utworzenia rządu. Lider ODS prowadzi negocjacje nad powołaniem koalicyjnego gabinetu z udziałem ODS oraz ugrupowań TOP 09 i Sprawy Publiczne (VV). Z wypowiedzi partyjnych przywódców wynika, że rozmowy nad sformowaniem rządu zakończą się na początku lipca. Nawet gdyby partia VV nie weszła do rządu, niewykluczone jest, że udzieli wsparcia prawicowemu gabinetowi.

Zwycięzcą wyborów parlamentarnych, które odbyły się 28–29 maja, została Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CSSD), ale poparcie niższe od prognozowanego w sondażach uniemożliwiło jej utworzenie rządu. Gabinet najprawdopodobniej utworzy ODS, która uplasowała się na drugim miejscu, wraz z konserwatywną TOP 09 oraz centrowym VV. Powstająca koalicja za główne cele stawia sobie uzdrowienie finansów publicznych, walkę z korupcją oraz dokończenie reformy emerytalnej. Problemem w negocjacjach, obok trwających już sporów o stanowiska, prawdopodobnie okażą się postulaty zasiadającej po raz pierwszy w parlamencie partii VV. Ugrupowanie to opowiada się m.in. za ograniczeniem wydatków na armię o 20% na rzecz resortu edukacji oraz wykorzystywaniem prowokacji w walce z korupcją. Ponadto ostateczną decyzję o wejściu do rządu VV uzależnia od wyników internetowego głosowania jej zarejestrowanych zwolenników.
Powyborcze negocjacje ODS, TOP 09 i VV najprawdopodobniej zakończą się powołaniem gabinetu z Petrem Neczasem na czele. Nie można jednak wykluczyć, że VV postanowi nie wchodzić do rządu, udzielając mu jednak poparcia w parlamencie. <grosz>