Analizy

Niemcy: rząd federalny przedstawił pakiet oszczędności budżetowych

7 czerwca rząd federalny opublikował projekt pakietu oszczędnościowego dla finansów publicznych RFN na łączną sumę 80 mld euro w latach 2011–2014. Konieczność redukcji wydatków budżetowych wynika z wprowadzonego w zeszłym roku do niemieckiej konstytucji zapisu o „hamulcu budżetowym”, a także z konieczności uwiarygodnienia niemieckiej polityki fiskalnej na forum Unii Europejskiej.

„Hamulec budżetowy” nakłada na rząd federalny obowiązek sprowadzenia strukturalnego deficytu budżetowego do poziomu poniżej 0,35% PKB od roku 2016, co w praktyce oznacza rokroczne oszczędności wysokości 10 mld euro w latach 2011–2015. Propozycja oszczędności przedstawiona przez rząd zakłada cięcia wydatków socjalnych, dotacji dla przedsiębiorstw oraz wydatków administracyjnych. W administracji w sumie pracę ma stracić ponad 10 tys. urzędników. W wyniku reformy armii zwolnionych ma zostać 40 tys. żołnierzy. Oprócz tego część kosztów walki z kryzysem ma ponieść sektor finansowy, na który zostanie nałożony podatek od ryzyka podejmowanego przez instytucje finansowe (RFN zabiega na forum międzynarodowym o globalne wprowadzenie podobnej opłaty).
RFN chce dzięki oszczędnościom zachować wiarygodność kraju utrzymującego dyscyplinę budżetową, co pozwoli mu na skuteczniejsze forsowanie własnej wizji reformy strefy euro. W tym roku deficyt budżetowy RFN ma wynieść 5,3% PKB i znacznie przekroczy 3-procentowy limit obowiązujący kraje strefy euro. Przepis konstytucji nakazujący oszczędności spowoduje, że koalicja rządząca będzie w najbliższych latach konsekwentnie wdrażać elementy planu, pomimo spodziewanego znacznego oporu opozycji i związków zawodowych. Alternatywą jest bowiem zmiana konstytucji lub podwyżki podatków, na które nie chce się zgodzić współrządząca FDP. <pop>