Analizy

Czarnogóra: partia rządząca wygrała wybory samorządowe

23 maja odbyły się w Czarnogórze wybory samorządowe. Zwycięstwo rządzącej koalicji premiera Milo Djukanovicia „Za Europejską Czarnogórę” potwierdza dominację tego ugrupowania na czarnogórskiej scenie politycznej i słabość ugrupowań opozycyjnych.

Koalicja „Za europejską Czarnogórę” skupiona wokół Demokratycznej Partii Socjalistów (DPS) wygrała w 11 z 14 obwodów, co pozwoli jej na samodzielne rządzenie w siedmiu z nich, a w pozostałych w koalicji. Ponadto partner DPS z koalicji rządowej – Partia Socjaldemokratyczna (SNP) przewodniczącego parlamentu Ranko Krivokapicia zwyciężyła w jednym obwodzie. Koalicja 12 partii opozycyjnych „Za lepszą Czarnogórę” wygrała jedynie w dwóch obwodach. Wybory nie były monitorowane przez zagranicznych ani krajowych obserwatorów, ale według Komisji Wyborczej nie doszło do żadnych nieprawidłowości.

Wyniki wyborów potwierdzają dominację na czarnogórskiej scenie politycznej partii socjaldemokratów, rządzących od 1991 roku. Na ich pozycję nie wpłynęło załamanie gospodarcze (spadek PKB o ok. 7% w 2009 roku), ani spadek zatrudnienia (o 15%), a także powtarzające się oskarżenia o korupcję i nepotyzm, obejmujące także samego premiera Milo Djukanovicia. Mocnej pozycji DPS nie zagroziło także zjednoczenie rozdrobnionej dotychczas opozycji, która po raz pierwszy przedstawiła wspólne listy wyborcze. Zwycięska DPS wykorzystywała w kampanii przedwyborczej antyserbskie resentymenty i przedstawiała opozycję jako agenturę Belgradu, zagrażającą czarnogórskiej niepodległości. Ograniczyło to możliwość merytorycznej dyskusji na temat jakości rządów i po raz kolejny zapewniło zwycięstwo DPS. <MarSz>