Analizy

Gruzja: Duża przewaga kandydata obozu władzy przed wyborami mera Tbilisi

11 maja gruzińska telewizja publiczna ujawniła wyniki sondażu badającego poparcie dla kandydatów w zaplanowanych na 30 maja wyborach mera Tbilisi. Wedle upublicznionych danych największym poparciem (57%) cieszy się piastujący to stanowisko od 2005 roku Gigi Ugulawa – kandydat obozu rządzącego. Najpopularniejszy wśród kandydatów opozycji Irakli Alasania może liczyć na zaledwie 7% głosów. Wyniki badań potwierdzają słabą pozycję gruzińskiej opozycji i jej małe szanse na dobry wynik w nadchodzących wyborach.

Sondaż popularności kandydatów stanowił część ogólnokrajowych badań opinii publicznej zleconych przez amerykański National Democratic Institute (NDI). W odróżnieniu od reszty wyników ranking nie został jednak wcześniej upubliczniony. Ujawnienie danych przez telewizję publiczną zostało powszechnie odczytane jako działanie mające na celu wzmocnienie Ugulawy. Opozycja nie zakwestionowała jednak wyników. Badania zlecone przez NDI oprócz nastrojów przedwyborczych ujawniły także zdecydowany brak poparcia (ok. 60% przeciw) dla podejmowanych w ostatnich miesiącach przez część polityków opozycji rozmów z władzami rosyjskimi oraz wysokie poparcie dla integracji z NATO (26% „w pełni popieram”, 36% „w pewnym stopniu popieram”).

Bezpośrednie wybory mera stolicy miały być dla opozycji szansą wyraźniejszego zaistnienia na gruzińskiej scenie politycznej, wyniki sondażu wskazują jednak, że prawdopodobieństwo tego jest ograniczone. Wydaje się, że pomimo zastrzeżeń do polityki prezydenta Micheila Saakaszwili i jego otoczenia, społeczeństwo gruzińskie docenia poprawę, jaka zaszła w kraju od 2003 roku, i udzieli poparcia obozowi rządzącemu zarówno w stolicy, jak i na prowincji. <MMat>