Analizy

Czechy: Spór koalicjantów w praskim magistracie

16 listopada współrządząca konserwatywna Obywatelska Partia Demokratyczna (ODS) i opozycyjna Czeska Partia Socjaldemokratyczna (CzSSD) uzgodniły powołanie koalicji w samorządzie stolicy. Tym samym ODS odrzuciła współpracę w magistracie z rządowym koalicjantem – konserwatywną TOP 09. Spór między praskimi liderami ODS i TOP 09 nie wywoła kryzysu w gabinecie Petra Neczasa, ale w dłuższej perspektywie może destabilizować koalicję rządową.
Nowa koalicja spycha do opozycji w samorządzie stolicy partię TOP 09, która 16 października wygrała wybory lokalne w Pradze pod hasłem odsunięcia ODS od kierowania miastem. Po wyborach szefowie obu partii optowali wprawdzie za powołaniem prawicowej koalicji w stolicy, jednak prascy liderzy ODS zdecydowali się na porozumienie z CzSSD, co pozwoliło im zachować stanowisko burmistrza Pragi. Liderzy TOP 09 zdecydowanie skrytykowali nową koalicję, nazywając ją „kartelem korupcyjnym” i zapowiedzieli, że będą baczne śledzić powiązania lokalnych polityków i biznesu.
Powołanie koalicji z CzSSD wbrew stanowisku przewodniczącego ODS Petra Neczasa jest kolejną odsłoną sporu między praską organizacją ODS a władzami partii. Stołeczna koalicja powstała niezależnie od liderów partyjnych, więc jej powołanie nie spowoduje kryzysu w rządzie. TOP 09 i ODS będą jednak wykorzystywać sytuację w Pradze w walce o prawicowego wyborcę. <grosz>