Analizy

Ukraina i Rosja aktywizują współpracę wojskową

23–24 czerwca z wizytą na Krymie przebywał minister obrony FR Anatolij Sierdiukow. Z tematyki rozmów z ukraińskim ministrem obrony Mychajło Jeżelem wynika, że na obecnym etapie priorytetem Rosji jest przywrócenie w pełnym wymiarze działalności szkoleniowej i bojowej Floty Czarnomorskiej. Strona ukraińska ma w zamian czerpać korzyści płynące ze współpracy przemysłów zbrojeniowych obu państw.
Ministrowie obrony Rosji i Ukrainy wzięli udział w posiedzeniu podkomitetu ds. bezpieczeństwa Ukraińsko-Rosyjskiej Komisji Międzypaństwowej, którego prace wznowiono po trzech latach. Poruszono na nim m.in. kwestie dzierżawienia przez Rosję poligonu lotniczego na Krymie, służącego do szkolenia lotnictwa pokładowego (od września 2009 z inicjatywy strony ukraińskiej wstrzymano na jedynym takim obiekcie na terenie byłego ZSRR szkolenia pilotów pułku lotnictwa myśliwskiego Floty Północnej FR). W zamian Rosja zaproponowała Ukrainie udział w utylizacji uzbrojenia Floty Czarnomorskiej oraz w remoncie i modernizacji jej okrętów. Minister Sierdiukow potwierdził także zainteresowanie strony rosyjskiej produkcją samolotu An-70.
Na razie współpraca stricte wojskowa dotyczy przede wszystkim komponentu morskiego sił zbrojnych – ministrowie obrony Rosji i Ukrainy obserwowali wznowione po siedmiu latach ćwiczenia dowódczo-sztabowe marynarek wojennych, które od przyszłego roku mają być poszerzone o aktywną fazę ćwiczeń. Zapowiedzią współpracy sił lądowych i powietrznych może być zaproszenie Mychajły Jeżela na ćwiczenia „Wschód 2010”. <NOC>