Analizy

Prezydent Miedwiediew w Chinach o współpracy energetycznej

26–28 września prezydent Dmitrij Miedwiediew przebywał z wizytą w Chinach, która koncentrowała się na kwestii zacieśnienia współpracy w sferze energetycznej. Pomimo podpisania pakietu dokumentów i deklaracji o woli zacieśniania strategicznego partnerstwa po raz kolejny niepowodzeniem zakończyły się negocjacje dotyczące dostaw rosyjskiego gazu. Głównym punktem spornym niezmiennie pozostaje cena surowca. Wizyta dowodzi, że dostawy rosyjskich surowców energetycznych do Chin stały się jednym z najważniejszych wymiarów relacji dwustronnych.
Rosyjski prezydent spotkał się m.in. z premierem Wen Jiabao i przewodniczącym ChRL, Hu Jintao. Podczas tego ostatniego spotkania obaj liderzy oficjalnie otworzyli ropociąg Skoworodino–Daqing, zbudowany w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Jednocześnie koncern Rosnieft’ podpisał kontrakt z chińskim koncernem naftowym CNPC o dostawach nową trasą 15 mln ton ropy rocznie do 2030 roku. Atomstrojeksport i Jiangsuńska Jądrowa Kompania Energetyczna zawarły kontrakt na wykonanie projektu trzeciego i czwartego bloku elektrowni atomowej w Tian-Wan.
Rosja i Chiny nie podpisały natomiast umowy o dostawach rosyjskiego gazu ze względu na brak uzgodnień co do ceny. Przyjęto jedynie dokument o warunkach dostaw tego surowca (30 mld m3 rocznie poprzez gazociąg Ałtaj). Co ciekawe, w umowie nie pojawił się drugi planowany wcześniej gazociąg z Dalekiego Wschodu. Według deklaracji rosyjskich, kontrakt gazowy ma być zawarty do połowy 2011 roku, a dostawy mogłyby się rozpocząć w 2015 roku. Wydaje się, że pomimo obecnie istniejących rozbieżności cenowych zarówno Rosja, jak i Chiny są zdeterminowane, aby doprowadzić do podpisania umowy gazowej. <WojK>