Seminarium: Russia’s turn to Asia: between expectations and reality

2017-10-09

6 października 2017 r. w Ośrodku Studiów Wschodnich odbyło się seminarium Russia’s turn to Asia: between expectations and reality, zorganizowane wspólnie z Slavic-Eurasian Research Center przy Uniwersytecie w Hokkaido.

W trakcie dwóch paneli dyskusyjnych poruszono m.in. kwestie relacji rosyjsko – chińskich oraz polityki Rosji i Chin w regionie Azji Wschodniej. Debatowano zarówno w kontekście globalnych aspiracji Moskwy i Pekinu, jak również w odniesieniu do uwarunkowań regionalnych. Przedmiotem dyskusji były punkty zbieżne i różnice obu państw do ww. kwestii. Ponadto, dyskutowano o relacjach rosyjsko-japońskich, w tym w odniesieniu do współpracy w sektorze energetycznym. 

Stronę japońską reprezentowali: Chisako Masuo (Kyushu University), David Wolff (Slavic-Eurasian Research Center), Akihiro Iwashita (Slavic-Eurasian Research Center) oraz Keiko T. Tamura (Kitakyushu University). Ze strony OSW udział w seminarium wzięli m.in.: dyrektor Adam Eberhardt oraz eksperci Marcin Kaczmarski, Marek Menkiszak, Witold Rodkiewicz, Szymon Kardaś i Jakub Jakóbowski.